Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Ask 16915344



*

nr 1691 5344


Ask

glas med silvermontering, dedikation "på 75-årsdagen af barn och barnbarn". Längd: 11 cm. Djup: 9 cm, höjd: 6,5 cm, bruttovikt: 460 g, varav silver 125g


Utrop:

800 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 31 mars 2025
kl 20:21:32


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
31/3 20:16:32 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Märthaskolan
"Märtis", Märthaskolan, öppnades i Stockholm 1927 och räknades tillsammans med NK:s Franska som landets två finaste beställningsateljéer.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ask silver ädelmetall
  • 6516 Ask
    + skulptur, ”groda”, höjd: 4-15 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 18:05
  • 6543 Ask
    pietra dura, fågel, 14,5x10
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 20:53
  • 6537 Blyerts
    Augusta Askergren. Signerad, daterad 1860, Rinkest..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 18:54
  • 6356 Fat
    Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta ..//
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 18:30
  • 6512 Fåtöljer
    Ett par, Markku Pakkanen, "Harlekiini", Asko, etik..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 19:17
  • 6555 Hatt
    ”Bicorn” Ericsson, Stockholm, i ask. Längd: 50 (ask)
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 19:27




Ladda ner broschyr